Sinema Gündemi

2016 yılında Türkiye’de en çok izlenen 10 film belirlendi. Listenin 5 filmini türk yapımı filmler oluştururken diğer 5 filmini ise yabancı filmler oluşturuyor. Bu belirleme yapılırken Box Office Türkiye dahilindeki bilgiler kullanıldı. Buna göre en çok izlenen film, Murat Boz, Burak Özçivit ve Aslı Enver’in oynadığı ‘’Kardeşim Benim’’. Film 2 milyon 69 bin kişi tarafından izlendi. Kardeşim Benim’i takip eden ‘Dedemin Fişi’  2 milyon 19 bin kişi tarafından izlenerek ikinciliğe yerleşti. Filmde Onur Buldu, Alper Kul, Erdem Yener, Onur Atilla, İrem Sak rol alıyor. Şahan Gökbakar ve Togan Gökbakar’ın senaryosunu yazdığı ‘Osman Pazarlama’ 1 milyon 983 binlik izleyicisi ile 4. Sırada yer alıyor. Türk yapımı filmlerde komediler izlenirken yabancı yapımlarda aksiyon ve macera filmlerinin listeye girmesi dikkat çekmekte. ‘’Batman v  Superman: adaletin şafağı’’, ‘’deadpool’’,  ‘’suikast’’, ‘’ kaptan Amerika: kahramanların savaşı’’ listeye giren filmler.

Film dünyasındaki gelişmelerden bir diğeri Kurtlar Vadisi: Darbe ile ilgili. 15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbeden önce Kurtlar Vadisi Darbe adı için Pana film tarafından patent başvurusunda bulunulmuştu. Bunun ortaya çıkması ile beraber Türk Patent Enstitüsü’nün şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Başvuru sonrası inceleme sırasında 15 Temmuz darbesinin gerçekleşmesi ile başvuru reddedilmiş bunun yanında Enstitü Başkanı Prof. Habib Asan tarafından şikayette bulunulmuştu. Enstitü Başkanı şikayetinde, başvurunun darbe öncesi gerçekleşmesi nedeniyle suç oluşturabileceğini bu nedenle bildirimde bulunduklarını belirtti. Soruşturma kapsamında ifade verilmesi için Necati Şaşmaz İstanbul Adliyesine geldi. Adliye çıkışı Necati Şaşmaz ifade için geldiğini belirtse de çok fazla detay vermedi.Halk arasında sohbet ortamı içinde geçenlere göre ise bunun doğruluğu tartışılmakta.

Sinema dünyasındaki diğer gündem ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatan ‘’Reis’’ filmi. Filmin senaristliğini Murat Özdil yaparken yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz yapmakta. 9 Aralık 2016’da vizyona girecek olan film Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk yıllarından başlayarak günümüze uzanan hayatını anlatıyor. Filmde aynı zamanda Türkiye’de ki siyasi zorluklar ve yaşananlar da izleyiciye aktarılacak. Oyuncu kadrosunda ise Recep Tayyip Erdoğan’ı Reha Beyoğlu oynarken eşi Emine Erdoğan’ı Özlem Balcı yer almakta. 4 milyon dolar harcama yapılan film için Kıbrıs’ta plato oluşturuldu. Yayınlanan filmin fragmanının 12 milyon kez izlenmiş olması ilginin büyük olduğunu gösteriyor.

Antalya’da 53. Sü düzenlenen Uluslararası Film Festivalinde ‘en iyi film’ ödüllerinden birini alan ‘Yağmurlarda Yıkansam’ adlı film oldu. Filmi dikkat çekici kılan ise yönetmeninin çektiği zorluklar oldu. 2013 yılında mezun olan 26 yaşındaki Gülten Taranç iş bulamayınca kendi imkanları ile film çekmeye karar verdi. Bankadan çektiği kredi ile film yapan genç yönetmen aldığı en iyi film ödülüyle herkesin takdirini topladı. Film annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hayatını anlatıyor. Ülkemizin de güncel konularından biri olan kanayan yarası kadına şiddet filmde farklı bir bakış açısıyla ele alınmış. Gülten Taranç filminin seyirci tarafından doğru anlaşılmasına çok sevindiğini ve bunun kendisi için en büyük mutluluk olduğunu belirtti.